O emeklilerin maaşından tam 1000 TL kesilecek ‘Kimse bunu beklemiyordu’

Türkiye’de SSK ve Bağ-Kur kapsamında emekli olan yaklaşık 1 milyon 650 bin kişi, yaşlılık aylığı alırken aynı zamanda çalışma hayatına devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında başvuruda bulunan 1.9 milyon vatandaşın 750 bini, sosyal güvenlik destek primine tabi işlerde çalışıyor.

Emekli aylığı alan birçok kişi, yeniden çalışmaya karar verdiğinde sosyal güvenlik destek primi kesintisiyle karşılaşıyor. EYT başvurularının tamamlanmış olduğu belirtilirken, SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı statüsünde emekli olanlar destek primi ödeyerek SSK olarak çalışmaya devam edebiliyor.

MAAŞLARINDAN KESİNTİ YAPILACAK

EYT ile emekli olanların çoğu mart ayında dilekçe vermiş olsa da aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor. Ancak, emekli aylığı bağlanıp yaşlılık aylığı kesilmeden yeniden çalışmaya başlayanlardan sosyal güvenlik destek primi kesiliyor. İşçi olarak çalışanlardan prim kesintisi yapılırken, memurlardan da emekli aylığından kesinti gerçekleşiyor.

Emekli olup çalışanların maaşlarında düşüş yaşanmaz. Emekli çalışanların net asgari ücretine işveren payı ve iş kazası primi dahil edilmez. Ancak, emekli aylığı bağlanıp çalışmaya devam edenlerden destek primi kesintisi yapılır. Kamuda 4A kapsamında çalışmaya başlayanların aylıklarından kesinti yapılmaktadır.

TAZMİNATLAR İÇİN DE GEÇERLİ

Emeklilik sonrasında kamuda çalışanların temsil veya görev tazminatı, belirli istisnalar dışında kesilmektedir. Bu durum, aylıkla birlikte makam, yüksek hâkimlik tazminatı alan emeklilere ödenen temsil veya görev tazminatları için geçerlidir.

EMEKLİ ÇALIŞANIN SGK ÖDEMESİ NE KADAR?

Çalışan emeklilerin SGK ödemeleri, işçi ve işveren paylarının toplamından oluşmaktadır. Güncel asgari ücrete göre maaş alan emekliler, 1006 lira işçi payı öderken, işverenler de emekli personeli için 3018 lira ödeme yapar. Bu şekilde toplamda 3 bin 286 lira SGK ödemesi gerçekleştirilmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir