Yünlü eşyaların bozulmaması için nasıl yıkanacağı:Bir kumaş uzmanı açıklıyor…

Yünlü eşyalar nasıl yıkanır ?

Son birkaç gündür aynı yün kazağı veya hırkayı tekrar tekrar giyiyorsanız, onu iyice yıkamanız faydalı olabilir.

Etikette ne yazdığını okuyun

Yıkamadan önce yünlü eşyanızın üzerindeki bakım etiketini kontrol etmek her zaman en iyisidir. Bu size kıyafetlerinizi nasıl temizleyeceğiniz ve bakımını yapacağınız konusunda önemli bilgiler verecektir. Etiketteki bakım talimatlarına uymak her zaman en iyisidir.

Nokta temizleme

Eğer giysinizde küçük bir leke varsa, giysinin tamamını bir kerede yıkamak yerine lekeli temizlemeyi deneyin. Lekeyi ılık su ve çamaşır deterjanı karışımıyla silin, ancak lekeyi ovalamayın, çünkü bu, liflere zarar verebilir. Lekeleri temizlerken, lekeyi nazikçe kurutmak için temiz beyaz bir bez veya sünger kullandığınızdan emin olun. Temiz suyla durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

Yün kazaklar elle nasıl yıkanır?

Öncelikle lavaboyu ılık suyla (sıcak değil) doldurun ve az miktarda yumuşak yün deterjanı ekleyin. Ürünün suda iyice çözüldüğünden emin olun.
Daha sonra yün kazağı dikkatlice suya batırın ve suyun içinde hafifçe sallayın. Giysiyi çok fazla sıkmamaya, bükmemeye veya ovalamamaya dikkat edin, aksi takdirde yıpranma ve çekme meydana gelebilir.

Kazağın yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar suda kalmasına izin verin ve ardından deterjan tamamen çıkana kadar soğuk, temiz suyla durulayın. Bu süreçte çok dikkatli olmanız önemlidir.
Kazağı temiz, kuru bir havluya sararak, yine bükmemeye veya sıkmamaya dikkat ederek suyunu sıkın.
Yün kazaklarda zamanla tüylenme gelişebilir; bu, bir kumaş ustura veya kazak taşıyla dikkatlice çıkarılabilen küçük tüylü toplardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir