Somon balığının derisi yenir mi? Somon balığının derisi nasıl soyulur?

Somon, içerdiği yüksek oranda omega 3, magnezyum ve çinko gibi mineraller bakımından en sağlıklı ve popüler balıklardan biridir. Eğer somon balığını yerken derisi sizi rahatsız etmiyorsa somon balığının derisini ayırmanıza gerek yok. Ve evet, somon balığının derisini kesinlikle yiyebilirsiniz.

Somon balığının derisi; mineral, omega 3, B ve D vitaminleri bakımından mükemmel bir besin kayağı olduğu bilinir. Aynı zamanda somon balığının derisi, bunların yanı sıra cilt sağlığı için de büyük oranda besleyici bir yiyecektir. İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cildin parlamasına sebep olur. Somon balığının derisi ekstra olarak, somon filetosu yaparken ona çıtırlık veren en lezzetli parçadır.

Beslenme uzmanlarının yaptığı araştırmalarda çoğu kişi, lezzeti, dokusu ve besin değerleri sebebiyle somon balığının derisini kendisinden daha çok sevdiğini ve tükettiğini belirtmiştir. Somon balığının derisi, yukarıda belirttiğimiz faydalarının yanı sıra kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olacak doğal yağları da içerir. Somon balığının derisi ve pembe eti arasındaki gri kısımda besinler ve omega 3 yağ asitleri bulunur.

SOMON BALIĞININ DERİSİ NASIL SOYULUR

Somon balığının derisini ayırmak istiyorsanız bunu satın alırken balıkçınıza isteyebilirsiniz. Balıkçı somon balığının derisini kolaylıkla ayıracak ve sizi uğraşmaktan kurtaracaktır. Eğer somon balığının derisini evde soymak isterseniz de birkaç basit adım sayesinde bu işlemi profesyoneller gibi rahatlıkla halledebilirsiniz.

Somon balığının derisini soymak için öncelikle bir tencerede su kaynatın. Kaynayan bu suyu yavaş ve dikkatle somon balığının derisi üzerine dökün. Somon balığının derisi kaynar suyun etkisiyle gevşeyecek ve elinizle bir köşesinden portakal kabuğu soyuyor gibi çektiğinizde çıkacaktır.

Somon balığının derisini soymak için suyun kaynar su olması önemlidir. Bu yüzden suyun sıcaklığını kontrol etmek için derinin küçük bir köşesinde test edin. Ayrıca somon balığının derisini çok keskin şef bıçağı yardımıyla da çıkarabilirsiniz.

SOMON BALIĞININ DERİSİ NASIL PİŞİRİLİR?Somon balığı derisi pişirmek aslında çok zor bir işlem değildir. Ancak doğru yapılmadığı takdirde derinin tavaya yapışmasına ve soyulmasına sebep olur. Somon balığı derisini pişirmeden önce yapılması gereken ilk şey derinin yüzeyini iyice kurulamaktır.

Somon balığı derisi pişirmek için öncelikle tavayı ocağa koyun ve yüksek ateşte ısıtın. Isınan tavaya önce somonun deri kısmı altta kalacak şekilde yerleştirin. Somon balığının derisi önce tavaya yapışacak ancak iki üç dakika sonra kızararak tavadan atacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir