Hizbullah lideri Nasrallah sessizliğini bozdu: Biz bu savaşa zaten katıldık

Hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninde konuşan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Aksa savaşı birden fazla cepheye yayıldı. Bu Allah yolunda yapılan bir savaş. Sokaklara çıkıp gösterilerle tepkinizi gösterin. Arap ülkelerine ve İslam ülkelerine sesleniyorum. Biz bu yola baş koyduk. Filistin için dayanışma içindeyiz. Irak ve Yemen’e bu savaşa katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ne Birleşmiş Milletler ne Birleşmiş Milletler Genel Konseyi ne Avrupa Birliği ne de Arap ligi Filistinliler için hiçbir şey yapmadı. Bu siyonist rejim ve onun Washington’daki uzantıları için bir şeyler yapılmalı.

Bizim asıl gücümüz sarsılmaz inancımızda. Bizim kararlılığımızda, bu davaya baş koymuşluğumuzda.”

POZİSYONUMUZU NETLEŞTİRECEĞİZ!

“Filistin halkını, Gazze halkını selamlıyoruz. Onları televizyonlarda gördük. Erkek, kadın, çocuk bebek enkazların altından sürünerek çıktılar. Vatanları için verdikleri şeyleri kelimelere dökemeyiz. Onların cesaretini sabrını kelimelerle anlatamayız. Aynısı Batı Şeria’daki Filistinliler için de geçerli.

Bugün pozisyonumuzu netleştireceğiz. Bu Allah yolunda bir savaş. 7 Ekim’de ne oldu? Maddelerim var, kısa bir şekilde bahsedeceğim. Filistinlilerin yaşadığı acı bir sır değil. Geçtiğimiz yıllarda bu aptal ve vahşi hükümetle birlikte çok zor zamanlar geçirdiler.

Birincisi esirler. Filistinli esirler ölümün ucunda. Kimse parmağını kımıldatmıyor. Rehinelerin hayatlarını çok daha zor hale getirdiler.

İkincisi Kudüs. Kudüs’ün 1976’de işgalinden beri görülmeyen görüntüler vardı. Adil olmayan kuşatma 20 yıldır devam ediyor. Kimse parmağını oynatmıyor

Üçüncüsü Batı Şeria üzerinde var olan tehlike: Yasal olmayan İsrailli yerleşimcilerin varlığı.

Filistin’de yaşananlar tamamen unutulmuş durumda. Dünya onlara sırtlarını çevirdi. Tamamen unutuldular. Filistin’in haklı davasının tüm dünyanın odak noktasında olması gerekiyor.”

OPERASYON BİZDEN DE SAKLANDI, KARARLARI LİDERLER VERİR

“Hamas’ın 7 Ekim’de aldığı karar iki yüzlüleri gösterdi. Yalan beyanda bulunacak kişileri gösterdi. Aksa Tufanı yüzde yüz Filistinlilere aitti. Operasyonun gizliliği bizden de saklandı. Bu Filistin için yapıldı. Kim dost kim düşman ortaya çıksın. Aksa Tufanı’nda olan şeyler şunu kanıtlıyor, asıl kararı verenlerin direniş örgütlerinin liderleridir.”

ABD’NİN DESTEĞİ İSRAİL’İN BAŞARIZSLIĞINI KANITLADI

Operasyon sismik bir deprem yarattı. Aksa Tayfunun etkileri ve sonuçları asla unutulmayacak. Bu operasyon bir kapağı açtı ve şunu ortaya çıkardı. İsrail’in kırılganlığını ortaya çıkardı. Bir örümcek ağından daha kırılganlar. İsrail halkı da şuna inanıyor. Eğer ki İsrail bir örümceğin ağından daha kırılgansa bu gerçek ortaya çıkmıştır.

ABD hükümeti, Başkan Biden tarafından temsil ediliyor. ABD tarafından İsrail’i desteklemez üzerine verilen hızlı karar şunu kanıtladı. İsrail’in nasıl başarısız olduğunu kanıtladı. Sonrasında Gazze’yi tamamen kuşatma altına aldılar.

İsrail ilk günden beri yeni silahlar yeni füzeler talep etti ABD’den. Bu güçlü bir devlet mi? Bu dokunulmaz bir ordu mu?”

İSRAİL HALA BİR DERS ÇIKARAMADI

“Her şey yerine oturduğunda dünya şunu öğrenecek. Gazze’dekilerin hepsi çılgınca hareket eden bir ordu tarafından öldürüldüler. Bu olayın karşısında İsrail hükümeti hala bir ders çıkaramadı.

İstedikleri şey Hamas’ı tamamen yok etmekmiş. Diğer bir hedefleri de esirleri geri götürmekmiş. İsrail tek bir askeri başarı gösteremedi. İsrail ordusu Hamas’ı yenemez.

İsrail bir kara operasyonu başlatmaya çalışıyor. Ancak onların sınırlı hareketleri cesur Filistin örgütleri tarafından karşılandı.”

ABD SAVAŞTAN TAMAMEN SORUMLU

“ABD savaştan tamamen sorumludur. ABD İsrail’in kınanmasını veto ediyor, ateşkesin önünde duruyor. ABD dünyadaki en büyük şeytandır. Hiroşima’dan Vietnam’ a ABD sorumlu tutulmalı, hesap vermeli. Yaptıkları için cezalandırılmalı.”

ABD ÜSLERİNE SALDIRI DÜZENLENECEK

“Direniş güçleri ABD’nin Irak’taki ve Suriye’deki üslerine saldırı düzenleyecekler. ABD bunun bedelini ödemeli. Irak’ta yapılanların, Gazze’de yapılanların bedelini ödemeli.”

HAMAS’IN KAZANMASINI SAĞLAMALIYIZ

“Savaşı ve saldırıları sona erdirmeliyiz. Hamas’ın bu direnişi kazanmasını sağlamalıyız. Gazze’nin kazanması Filistinlilerin kazanması anlamına geliyor, bölgedeki herkesin kazanması anlamına geliyor.”

MÜSLÜMAN ÜLKELER HAREKETE GEÇMELİ

“Müslüman ülkeler harekete geçmeli. İsrail’e petrol ve doğalgaz ihracatına son verin. Hem konayıp hem onlara gaz satamazsınız.

Irak’taki İslami direniş harekete geçemeye başladılar. Yemen ordusu ve Yemen halkı tüm tehditlere rağmen füzeler fırlattılar.”

BİZ BU SAVAŞA ZATEN KATILDIK

“Savaşa katılıp katılmayacağımız konuşuluyor. Biz bu savaşa 8 Ekim’den beri zaten katıldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir