Fatih Altaylı’dan Can Atalay tepkisi: Anayasa’yı tanımamak en son 12 Eylül’de yaşandı, hiçbir farkı yok!

Gazeteci Fatih Altaylı, Gezi tutuklusu, TİP milletvekili Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez verdiği hak ihlali kararına rağmen hâlâ tahliye edilmemesine tepki gösterirken, 12 Eylül benzetmesi yaptı.

Altaylı, bugünkü yazısında AYM kararının uygulanmamasına ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’ya göre aldığı bir karar, her ne olursa olsun uygulanmak zorundadır. Türkiye’nin yasaları bunu emreder.

Siz eğer Anayasanız tarafından en üst mahkeme olarak tanımlanan mahkemenin kararını uygulamıyorsanız, tüm hukuk düzeni tehlikededir.

En üst mahkemenin kararları kabul görmüyor, uygulanmıyorsa yarın başka mahkemelerin kararları da uygulanmayabilir, tanınmayabilir.

Bir kez kendini Anayasa’nın da üzerinde gören İktidarlar ya da muktedirler, kendilerini her türlü yasanın üzerinde görmeye, yasaları ve yasalara göre alınmış yargı kararlarını kendi arzu veya çıkarlarına göre uygulayıp uygulamamaya başlarlar.

Bu düzenin bitmesi, devletin ortadan kalkması anlamına gelir.

Yaratacağı tahribat nesiller boyu düzeltilemez. Siyasi gücün sahibi olarak kararı beğenmeyebilirsiniz.

Kendi yaptığınız ve yapılmışların en şahanesi diye yutturduğunuz Anayasa’dan hoşnut olmayabilirsiniz. Ama Anayasa’ya uygun her türlü kararı uygulamak zorundasınız. Uygularsınız, değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, gücünüz de yetiyorsa değiştirirsiniz.

Ama “Ben yasaları uygulamıyorum” diyemezsiniz. Bu çok açık biçimde Anayasa’yı askıya almak, Anayasa’yı tanımamaktır. Türkiye böyle bir durumu son olarak 12 Eylül 1980’de yaşamıştır.

Bugün yapılanın 12 Eylül 1980’de yapılandan mantık olarak hiçbir farkı yoktur.

Her ikisi de gücün yasalara üstün gelmesinin sonucudur.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir