Fas’ta 7 büyüklüğünde deprem: Ölü sayısı 1037’ye yükseldi

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, ülkede 7 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu. Enstitü, 8 kilometre derinlikte meydana gelen depremin merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki Marakeş’in El-Huz bölgesi olduğunu belirtti.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş’teki depremin ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğunu duyurdu.

YÜZLERCE ÖLÜ VE YARALI VAR

Fas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin pek çok kentinde hissedilen depremde, hayatını kaybedenlerin sayısının 1037’ye yükseldiği kaydedildi. 721 kişinin de yaralı olduğu aktarıldı.

Ölümlerin yaşandığı şehirler arasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua’nın bulunduğu aktarıldı.

Yerel kurumlar, emniyet güçleri ve sivil savunma ekiplerinin deprem nedeniyle oluşan zararın tespiti ve gerekli yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için tüm imkanlarını seferber etti. Fas’taki kurtarma ekipleri yıkılan binaların enkazında kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Bu arada ekiplerin depremden sonra yolların hasar görmesi ve kapanması nedeniyle deprem bölgelerine ulaşmakta zorlandığı öğrenildi.

Türk Kızılay da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Fas’ın Marakeş şehrinde meydana gelen deprem sonrası afet ekiplerinin gelişmeleri yakından takip ettiğini duyurdu.

SOKAKTA UYUDULAR

Uluslararası ajansların geçtiği görüntülerde deprem sonrası insanların battaniyelerle sokaklarda uyudukları görüldü.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fas’ta meydana gelen depremle alakalı X hesabından yaptığı açıklamada, “Dost ve kardeş Fas’ta meydana gelen deprem felaketinden etkilenen tüm Fas halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu zor gününde tüm imkânlarımızla Faslı kardeşlerimizin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir