Babam ve Oğlum Suudi filmi oldu: Arkasından kim çıktı… Atatürk krizleri ile ne ilgisi var

Türkiye’de ilgi gören dizi ve filmler, Türkiyeli yapım şirketleri ve Arap dağıtımcıların iş birliğiyle Arap ülkeleri için uyarlanmaya devam ediyor. Uyarlama yapımlar kervanına son olarak Türkiye sinemasının ikonik filmlerinden Babam ve Oğlum da katıldı. Uyarlama yapımda, Irmak’ın filminde Fikret Kuşkan’ın canlandırdığı baş karakteri, daha önce İstanbullu Gelin dizisinin uyarlaması olan ‘Beyrutlu Gelin’de başrolde yer alan Tunuslu oyuncu u Dhafer L’Abidine canlandıracak.

Çağan Irmak’ imzalı film, 18 Kasım 2005’de seyirciyle buluşmuş, 81 hafta vizyonda kalmış ve toplam 3 milyon 839 bin 883 gişe yapmıştı. Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler ve Binnur Kaya gibi ünlü isimleri buluşturan filmden esinlenen Suudi Arabistan yapımı film, ‘To My Son’ (Oğluma) adıyla Suudi izleyicilerle buluşacak.

Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre, Irmak’ın filminde Fikret Kuşkan’ın canlandırdığı baş karakteri daha önce İstanbullu Gelin dizisinin uyarlaması olan ‘Beyrutlu Gelin’de başrolde yer alan Tunuslu oyuncu Dhafer L’Abidine canlandıracak.

O3 Medya ile Double A’nın yapımcılığını üstlendiği film, geçen kasım ayında Red Sea International Festivali’nde de ilgiyle karşılanmıştı.

‘To My Son’ filminin oyuncu kadrosunda L’Abidine’e Ibrahim Al Hassaoui, Adam Zahr, Khairia Nazmi, Summer Shesha, Ida Al Kussay, Adam Abu Sakha, Sarah Al Yafei ve Emilia Fox eşlik etti.

“ATATÜRK” KRİZLERİNDE DE O3 MEDYA ADI GEÇTİ

Türkiye son dönemde Atatürk üzerinden iki büyük kriz yaşadı. İlk olay “Atatürk 1881 – 1919” filminin Disney platformu üzerinden yayınlanmamasıyla başladı. İkinci olay ise Riyad’da düzenlenmek istenen Süper Kupa finalinde Atatürk pankartlarına izin verilmemesiyle patlak verdi.

Bu krizlerin ardından gözler Suudiler ile yakın ticari ilişkide bulunan Saner Ayar’a çevrildi.

Saner Ayar’ın sahibi olduğu “O3 Medya” yapım şirketi, bugün Türkiye’deki en çok izlenen dizilerin yapımcısı konumunda.

Aynı zamanda Saner Ayar, “Atatürk 1881 – 1919” filminin de yapımcısı. Bu film için Disney, gerekçesini açıklamadan bir anda filmi platform üzerinden yayınlanmayacağını duyurarak diziyi dünyaya kapattı.

Söz konusu ambargonun neden kaynaklandığı ilk başta anlaşılmasa da O3 Medya’nın yüzde 51 hissesinin Suudi MBC Grubun elinde bulunması kafaları karıştırdı.

Çünkü…

Suud Kraliyet Ailesi’nin “Damadı”, Suudi devletinin propaganda aracı olan medya şirketlerini yöneten Waleed bin İbrahim El İbrahimi’nin sahibi olduğu Londra merkezli MBC isimli şirket, Saner Ayar’ın da ortağıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir