Uzman Doktor Anlattı: Bu 10 Soru Travmatik Bir Çocukluk Geçirip Geçirmediğinizi Ortaya Çıkarıyor!

İnsanların duygusal yaraları olan travmalarını tanıyıp kabul etmesi zor olabilir. TikTok’ta paylaşımlar yapan çocuk doktoru Dr. Pete, bu travmaları 10 soru ile tespit edebileceğinizi söylüyor. Sorulan 10 soruda travmatik bir çocukluk geçirip geçirmediğinizi anlamak için buyurun… ?

Not: İçerikte intihar, istismar vb. tetikleyici ögeler yer alıyor.

Kaynak: https://nypost.com/2023/05/03/these-1…

Çocuk doktoru Dr. Pete’in paylaştığı TikTok videosu 7 milyon görüntülenmeyi geçti: Doktor, videosunda travmatik bir çocukluk geçirip geçirmediğinizi anlamak için 10 soru yöneltti.

Size çocukluğunuz hakkında 10 soru soracağım ve cevaplarınız ne kadar travmatik bir çocukluk geçirdiğinizi ortaya koyacak.

şeklinde açıklama yapan doktor, eğer cevabınız ‘evet’ ise bir puan aldığınızı belirtti. Sorular ise şu şekilde… ?

1. Ebeveynleriniz ya da evinizdeki bir yetişkin sıklıkla size hakaret etti mi, küçümsedi mi ya da fiziksel olarak zarar görme konusunda korkuttu mu?

2. Sık sık ailenizde kimsenin sizi sevmediğini düşündüğünüz oldu mu? Ya da aileniz için önemli olmadığınızı ve kimsenin sizi düşünmediğini hissettiğiniz oldu mu?

3. Yeterince yiyemediğinizi, temiz kıyafetler giyemediğinizi veya sizi koruyacak kimsenin olmadığını düşündüğünüz oldu mu?

4. Ebeveynleriniz hiç ayrıldı mı ya da boşandılar mı?

5. Ailenizden biri depresyonda mıydı ya da bir mental hastalığı var mıydı? Hiç aileden biri intihar girişiminde bulundu mu?

6. Hiç alkol problemi olan biri ile birlikte yaşadınız mı?

7. Hiç ailenizden birinin sık sık sizi itip kaktığı, hırpaladığı oldu mu? Veya sinirlenince bir şeyler fırlatıp canınızı yaktığı oldu mu?

8. İstismara uğradınız mı?

9. Ebeveynlerinizden biri ya da üvey ebeveynlerinizden biri hiç dövüldü mü ya da tehdit edildi mi?

10. Son olarak: Aileden birisi hapse girdi mi?

Söz konusu videoyu şöyle bırakalım… ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir