PKK’lı Kenan Ayaz’ın Almanya’ya iadesinde “Türkiye” şartı

Terör örgütü PKK üyesi Kenen Ayaz’a, bundan 10 yıl önce Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından “siyasi mülteci” statüsü verilmişti.

Bunan rağmen Almanya’ya sıklıkla giden Ayaz’ın, bu ülkede terör faaliyetleri yürüttüğü tespit edilmiş ve hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı.

PKK üyesi Ayaz, 15 Mart’ta İsveç’te bulunan ailesini ziyaret etmek için Larnaka Havalimanı’na gelmiş, Almanya’nın tutuklama kararı ve iade talebi nedeniyle Rum polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

MAHKEME ŞARTLI İADE KARARI VERDİ

Dava, dün Larnaka’da görüldü. Rum Mahkemesi Ayaz’ın iadesine, “Almanya’da hüküm giymesi halinde hapis cezasını çekmek üzere Güney Kıbrıs’a gönderilmesini, ülkesi olan Türkiye’ye geri gönderilmemesi veya daha sonra iade veya başka bir şekilde teslim edilmemesi” şartıyla onay verdi.

PKK mensubu Ayaz’ın avukatı, karara itiraz edeceklerini söyledi. Yüksek Mahkeme’nin 10 gün için bir karar vermesi bekleniyor.

PKK SEMPATİZANLARI AYVAZ’A DESTEĞE GELDİ

Karar duruşması sırasında Rum tarafından yaşayan PKK sempaztizanları, mahkeme dışında toplanarak Ayaz lehine sloganlar attı.

Bu PKK mensuplarının, ellerinde PKK elabaşı Abdullah Öcalan posterleri taşıdığı görüldü.

  • Daha önce Güney Kıbrıs’ta yapılan bir PKK propagandası

AVRUPA TUTUKLAMA EMRİ NE DEMEK?

Avrupa Tutuklama Emri ya da Avrupa Tutuklama Belgesi, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında herhangi bir şüphelinin tutuklanması, mahkemeye çıkarılması ya da gözaltına alınmasına izin veren bir düzenlemedir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir