Meslek liselilere ‘akademik destek’

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki ve teknik Anadolu liselerinde eğitim gören öğrencilerin 12’nci sınıfa geldiğinde kariyer planlamalarına destek olmak amacıyla ilk kez hayata geçirilecek Akademik Destek Programı’nı başlatıyor. Bu yıl lise üçüncü sınıfı bitirip son sınıfa geçecek yaklaşık 250 bin meslek lisesi öğrencisine yönelik üniversiteye hazırlık modelinin uygulanacağını belirten Bakan Özer, şunları söyledi:

24 DERS KİTABI HAZIRLANDI
“Mesleki ve teknik Anadolu liselerindeki son sınıf öğrencilerinin kariyer planlamalarına destek olmak için, işletmelerdeki beceri eğitimine devam edebilmeleri ya da kendilerine uygun akademik alanı seçerek eğitim alabilmelerine yönelik iki yeni seçenek sunuyoruz. Program kapsamında, YKS’ye hazırlanacak öğrencilere 24 ders kitabı hazırlandı. Bu kitaplarda, ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek Temel Yeterlilik Testleri (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) dikkate alındı. Öğrencilerimizin tercihlerine göre, matematik ve fen bilimleri, matematik ve Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilgiler ve Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil programları olmak üzere 4 ayrı seçenek hazırladık. Akademik Destek Programı kitapları, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı başında meslek liseli öğrencilerimizin masalarında hazır olacak.

HAFTADA 31 SAAT HAZIRLIK DERSİ
Programdan, meslek liselerinin Anadolu meslek programına kayıtlı olup 11’inci sınıfın sonunda başarı puanı 70 ve üzerinde olan öğrenciler ile Anadolu teknik programı öğrencileri yararlanacak. Bunun yanı sıra normal ders programlarına ek olarak üniversiteye hazırlık için haftalık 31 saat ders alarak akademik açıdan desteklenecekler. Programı seçenler, Anadolu Teknik Programı’ndan mezun olacak.”

DİJİTAL İÇERİKLER YAYINDA
Soru bankası niteliğinde zenginleştirilmiş elektronik içerikler  http://meslek.eba.gov.tr/ ve https://meslekmateryal.eba.gov.tr/ adreslerinde yayınlandı. Böylelikle son sınıfa geçen meslek lisesi öğrencileri, basılı kitapların yanında dijital ortamda da üniversiteye hazırlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir