İran’da Kız Öğrenciler Arasında Yeni Zehirlenme Vakaları Ortaya Çıktı!

Tahran’da 15 kız öğrenci zehirlenme nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Tahran’ın 17 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Perdis’deki Al Khayyam Kız Okulu’nda el bombası patladı. Ortaya çıkan gazdan birçok kız öğrenci zehirlendi. Haberin ayrıntıları için buyurun…?

Kaynak: https://www.aa.com.tr/en/middle-east/…

İran’da 30 Kasım 2022’den itibaren kız öğrenciler zehirlenme nedeniyle hastaneye kaldırılıyor. İlk aşamada vakaların salgın nedeniyle ortaya çıktığı iddia edildi.

Yeni bir habere göre, Tahran’da 15 kız öğrenci daha zehirlenme nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Tahran’ın 17 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Perdis’deki Al Khayyam Kız Okulu’nda el bombası patladı. Ortaya çıkan gazdan birçok kız öğrenci zehirlendi.

Raporlarda, tüm kızların iyileştikleri, kısa bir süre sonra hastaneden taburcu edildikleri ve olayla ilgili bir soruşturma başlatıldığı yer alıyor.

Cumartesi günü kuzey Ardabil şehrinden bildirilen bir başka olayda, online videoda, kız öğrenci okulunun dışında bir ambulansın park ettiğini gösteriyor.

Ardabil Tıbbi Acil Durum Merkezi’ndeki doktorlar yerel basına verdiği demeçte, birkaç öğrencinin anksiyete, nefes alma güçlüğü ve baş ağrısı gibi semptomlardan şikayet ettiğini ve hastanelere kabul edildiğini söyledi.

Yine cumartesi günü, güneybatı Khuzestan’daki iki kız okulundan zehirlenme haberleri geldi ve birçok öğrenci tedavi için hastaneye kaldırıldı.

Olayların başladığı tarihten, 20 Mart’a kadar, en az bin 200 kız öğrenci, zehirlenmeye bağlı semptomlardan şikayet edip, hastanelere kaldırıldı. Bazı raporlar rakamı çok daha yüksek gösteriyor.

Komite başkanı Hamidreza Kazemi’ye göre, davayı soruşturan, araştırma komitesinin raporunu mayıs ayında sunması bekleniyor.

Geçen ay, İran İçişleri Bakanlığı zehirlenmelerle ilgili olarak, Tahran, Kum, Zencan, Huzistan ve Batı Azerbaycan’da 100 kişinin tutuklandığını duyurdu.

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney 6 Mart’ta konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada olayı ‘büyük ve affedilemez bir günah’ olarak nitelendirdi ve yetkililere ‘konuyu ciddi bir şekilde takip etmeleri’ talimatını verdi.

Hamaney yaptığı açıklamada: ‘Öğrencilerin zehirlendiği kanıtlanırsa bu suçu işleyenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bu kişiler için af olmayacak.’ dedi. İran’ın yargı başkanı Mohseni Ejei olaya karışanlara ‘örnek ceza’ vereceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir