Felsefi Senaryoların Âlâsını Görebileceğiniz Birbirinden Muhteşem Film Önerileri

Merhabalar. Türü ne olursa olsun -ister aksiyon ister komedi- her film kendi içerisinde biraz felsefe barındırır. Twitter’da @davidcinema adlı kullanıcının, takipçilerine ‘İzlediğiniz en iyi felsefi film hangisi?’ sorusuna birbirinden farklı filmler cevap olarak geldi. Bu içerikte kullanıcıların izlediği felsefi filmleri bulabilirsiniz.

İyi seyirler.

24. Force Majeure (2014)

Alpler’e tatile giden İsveçli bir aile için her şey tam istedikleri gibidir. Fakat dağ manzaralı bir restoranda öğle yemeklerini yedikleri sırada çığ düşer. Anne Ebba iki çocuğunu her şeye rağmen korumaya çalışırken baba Tomas kendi hayatını kurtarması aileyi derinden sarsar.

Yönetmen: Ruben Östlund

Oyuncular: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren

23. Bean (1997)

Talihsiz kahraman Mr. Bean, yeni macerasında Fransız Riviera’sına tatile gider. Amacı tatilini yaparken bir yandan da film çekmektir. Ancak sinemasal niyetlerle çıktığı bu Avrupa macerasında da komik tuzaklara düşer.

Yönetmen: Mel Smith

Oyuncular: Rowan Atkinson, Peter MacNicol, John Mills

22. Groundhog Day (1993)

Bir hava durumu spikeri olan Phil Connors, Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasına geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. O gün Phil’in hayatının en kötü günüdür, ancak daha da kötüsü olacaktır.

Yönetmen: Harold Ramis

Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott

21. The Treasure of the Sierra Madre (1948)

1920’lerde geçen filmde, Meksika’da iş arayan iki Amerikalı, eski bir araştırmacıyı Sierra Madre Dağları’nda altın maddelerine yardım etmeye ikna etmeye çalışıyor.

Yönetmen: John Huston

Oyuncular: Humphrey Bogart, Walter Huston, Tim Holt

20. Fight Club (1999)

Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünde genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlar. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

19. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Film, ilişkileri artık eskisi gibi olmayan bir çiftin, birbirlerinin anılarından sonsuza dek silinmesi için tıbbi bir prosedüre tabi tutulmasını konu alıyor.

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

18. Stalker (1979)

Dünyaya düşen dev bir göktaşı yaşamı yerle bir eder ve Zone adında esrarengiz, yeni bir bölge oluşur. Bu bölgeden içeriye girebilen insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair söylentiler vardır. Ancak içeride yaşayan güç, insan zihni tarafından hayal edilmesi mümkün olmayacak bir şeydir.

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Oyuncular: Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn

17. Full Metal Jacket (1987)

Film, ABD Deniz Kuvvetlerinin, Vietnam Savaşı’nın acımasız eğitim kampı eğitiminden Hue’deki Bloody Street dövüşüne kadar insanların üzerindeki insanlık dışı etkilerini gözlemlemesini konu alıyor.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio

16. The Seventh Seal (1957)

Haçlı seferlerinden sonra İsveç’e dönen bir şövalye, kara veba sırasında Azrail’e karşı satranç oynarken yaşam, ölüm ve Tanrı’nın varlığı hakkında cevaplar arar.

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot

15. Apocalypse Now (1979)

Film, Vietnam’da görev yapan bir ABD ordusu subayının, kendini bir tanrı olarak gören hain Özel Kuvvetler albayına suikast düzenlemekle görevli olmasını konu alıyor.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall

14. A Serious Man (2009)

Ortabatılı bir fizik öğretmeni olan Larry Gopnik, birden fazla ani olay yüzünden hayatının çözülmesini izliyordur. Kargaşalarının ortasında anlam ve cevaplar arasa da batmaya devam eder.

Yönetmenler: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Michael Stuhlbarg, Richard Kind, Sari Lennick

13. La haine (1995)

Film, Paris’in gettolarında yaşayan biri pied-noir, biri yahudi, biri ise siyahi üç arkadaşın hikayesini konu alıyor ve Fransa’da gettolarda yaşayan gençlerin hayatından bir kesit sunuyor.

Yönetmen: Mathieu Kassovitz

Oyuncular: Vincent Cassel, Hubert Koundé, Saïd Taghmaoui

12. Mr. Nobody (2009)

Tren hareket etmek üzereyken bir çocuk istasyon peronunda durur. Annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı? Bu karardan sonsuz olasılıklar doğar. O seçmediği sürece her şey mümkündür.

Yönetmen: Jaco Van Dormael

Oyuncular: Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger

11. Fahrenheit 451 (1966)

1966 yapımı film, baskıcı bir gelecekte, görevi tüm kitapları yok etmek olan bir itfaiyecinin zamanla hem kendini hem de görevini sorgulamaya başlamasını konu alıyor.

Yönetmen: François Truffaut

Oyuncular: Oskar Werner, Julie Christie, Cyril Cusack

10. Being John Malkovich (1999)

Craig kendince yetenekleri olan bir kuklacıdır. Ancak bu meslek ona hayatta kalmasını sağlayabilecek bir para kazandırmaz. Bu nedenle kendini önemli bir karar vermenin eşiğinde hisseder.

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: John Cusack, Cameron Diaz, Catherine Keener

9. The Worst Person in the World (2021)

Film, aşk hayatının çalkantılı sularında gezinen ve kariyer yolunu bulmak için mücadele eden genç bir kadın olan Julie’nin hayatına ve onun gerçekte kim olduğuna odaklanıyor.

Yönetmen: Joachim Trier

Oyuncular: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum

8. Melancholia (2011)

Film, iki kız kardeşin gizemli yeni bir gezegenin Dünya ile çarpışma tehdidiyle karşı karşıya kalmasıyla zaten gergin olan ilişkilerinin zorlandığını fark etmesini konu alıyor.

Yönetmen: Lars von Trier

Oyuncular: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland

7. Minority Report (2002)

Filmde özel bir polis biriminin, katilleri suçlarını işlemeden önce yakalayabildiği bir gelecekte, o birimden bir polis memuru gelecekteki bir cinayetle suçlanır.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

6. Anything (2017)

Early Landry, karısının ölümü ile büyük yıkıma uğrayan bir adamdır. Hayatta en sevdiği kişiyi kaybeden Early, kendisini toparlamakta zorlanır ve başarısız olduğu intihar girişiminin ardından yeni bir hayata başlamaya karar verir.

Yönetmen: Timothy McNeil

Oyuncular: John Carroll Lynch, Matt Bomer, Maura Tierney

5. Revolver (2005)

Jake Gren, hapiste yapayalnız geçirdiği yedi yılın ardından serbest kalır ve iki yıl boyunca kumardan çok para kazanır. Artık kendisini hapse gönderen kumarhane sahibi Dorothy Macha’dan intikamını almaya hazırdır.

Yönetmen: Guy Ritchie

Oyuncular: Jason Statham, Ray Liotta, André 3000

4. Babette’s Feast (1987)

19. yüzyılın sonlarında, Danimarka’daki bir köydeki katı bir dini topluluk, Fransa-Prusya Savaşı’ndan gelen bir Fransız mülteciyi merhum papazın kızlarına hizmetçi olarak alır.

Yönetmen: Gabriel Axel

Oyuncular: Stéphane Audran, Bodil Kjer, Birgitte Federspiel

3. Persona (1966)

Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlayabilmek için ellerinden geleni yapsalar da Vogler konuşmamaya devam eder. Son çare olarak bir kliniğe yatırılır.

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook

2. Life of Pi (2012)

Denizdeki bir felaketten kurtulan genç bir adam, destansı bir macera ve keşif yolculuğuna çıkar. Uzaktayken başka bir kurtulanla beklenmedik bir bağ kurar: Korkunç bir Bengal kaplanı.

Yönetmen: Ang Lee

Oyuncular: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain

1. Happy as Lazzaro (2018)

Film, iyi bir adam olan ve çiftçilik ile uğraşan Lazzaro ile genç bir adam olan Tancredi’nin gizemli planlar ve yalanların ortasında kurduğu dostluğu konu ediyor.

Yönetmen: Alice Rohrwacher

Oyuncular: Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Alba Rohrwacher

Sizin konusunu felsefi bulduğunuz filmler hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir