Erkekler geçen yıl en az 327 kadını öldürdü, 793’üne şiddet uyguladı

Bianet, Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlendiği kadın cinayetleri verilerini açıkladı. Buna göre, 2022 yılında en az 327 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Aralarında transların da olduğu ve kayıtlara ‘şüpheli’ olarak geçen 198 kadın ölümü yaşandı.

Belirtilen tarihler arasında erkekler, 32 kadına cinsel saldırıda bulundu, 442 kadını seks işçiliğine zorladı, 156 kadını istismar etti. Erkekler, en az 26 kadını, ‘koruma, uzaklaştırma kararı ve talebine’ rağmen öldürdü. 2022’de en az dört kadın, kendisine şiddet uygulayan ve cinsel saldırıda bulunan erkeklerden korunmak için meşru müdafaa hakkını kullandı.

KADINLAR EN ÇOK EV İÇİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Bianet’in paylaştığı 2022 yılı verileri şöyle oldu. Erkekler, 2022’de en az 327 kadını öldürdü. Ayrıca erkekler, cinayet sırasında kadınların yanında olan en az 37 erkeği öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü 23 kadın göçmendi. Erkekler, 2022’de Günay Özyıldız ve İpek Ağmaz isimli LGBTİ+’ları öldürürdü, en az 16 LGBTİ+’yı da yaraladı.

Erkekler, 208 kadını ev içinde, 98 kadını da ormanlık alan, hastane gibi ev dışında öldürdü. Erkeklerin, 21 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

KADINLARI KİM ÖLDÜRDÜ?

2022’de 236 kadını ‘kocası, sevgilisi’ gibi en yakınındaki partnerleri, 0 kadını, abi, baba, oğul gibi aile üyeleri, 22 kadını akrabası olan erkekler öldürdü.

Ayrıca beş kadını damadı, seks işçisi bir kadını müşterisi, doktor bir kadını hastası, beş kadını komşusu, iki kadını arkadaşı, bir kadını evine giren hırsız, bir kadını da işvereni öldürdü. 23 kadını öldüren 17 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 197 kadını ateşli silahlarla, 83 kadını kesici aletle, 11 kadını darp ederek öldürdü. Erkekler dört kadını işkence ederek, üç kadını balkondan atarak, 22 kadını boğarak öldürdü. Erkekler iki kadını yakarak öldürürken erkeklerin beş kadını nasıl öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

ERKEKLER KADINLARI ÖLDÜRMEK İÇİN HEP BİR ‘BAHANE’ BULDU

Erkekler, 110 kadını ‘ayrılmak istediği’, ‘evlenme teklifini kabul etmediği’; yedi kadını ‘kıskandığı’, iki kadını ‘gasp etmek’, on kadını ‘mirası’ ve ‘ekonomik çıkarı’ gerekçesiyle öldürdüğünü öne sürdü.

Bir kadını ‘gürültü yaptığını’ iddia ettikleri için öldüren erkekler, iki kadını ‘köpek beslediği’, iki kadını ‘çocuklarının velayetini almak’, bir kadını ‘yemek yapmadığı’ gerekçesiyle öldürdüklerini iddia etti. Erkekler bir kadını ‘cin çıkarıyorum’ diyerek öldürürken, iki kadını da ‘namus’ adı altında öldürdü. Erkeklerin bir kadını öldürme nedeni ise ‘şaka yapmak.’

EN AZ 793 KADIN ŞİDDET GÖRDÜ

1 Ocak 2022-31 Aralık 2022 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlenen güncellenmiş verilere göre erkekler, 32 kadına cinsel saldırıda bulundu. Erkeklerin cinsel saldırıda bulunduğu dokuz kadın zihinsel engelliydi.

Bir kadına bakkal, bir kadına doktor, altı kadına akrabası, bir kadına yoga öğretmeni, bir kadına ‘sevgilisi’, yedi kadına arkadaşı, bir kadına emlakçı cinsel saldırıda bulundu. 14 kadına cinsel saldırıda bulunan erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 17 kadına ev dışında, 12 kadına ev içinde cinsel saldırıda bulundu. Erkeklerin üç kadına nerede cinsel saldırıda bulunduğu bilgisi basına yansımadı.

Erkekler 2022’de en az 793 kadına şiddet uyguladı. 2022’de 548 kadına ‘kocası, sevgilisi’ gibi partnerleri şiddet uyguladı, 35 kadına, ‘abi, baba’ gibi aile üyeleri, bir kadına komşusu, 22 kadına polisler, üç kadına şoför, 13 kadına arkadaşı, dört kadına damadı, 16 kadına akrabası, bir kadına hırsız, üç kadına hastane çalışanı şiddet uyguladı. 147 kadına kimin şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler, 573 kadını darp ederek, 87 kadını kesici aletlerle, 104 kadını ateşli silahlarla yaraladı. Erkekler bir kadının aracına bomba düzeneği kurdu, yaraladı. Üç kadını balkondan atan erkekler, üç kadını rehin aldı, 16 kadını yaktı. Erkekler iki kadını otomobille ezmeye çalıştı, bir kadını doğal gazla zehirledi. Çok sayıda kadına dijital şiddet uygulayan erkeklerin iki kadına nasıl şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler, 316 kadına ev dışında, 398 kadına ev içinde şiddet uyguladı. Erkekler iki kadına sosyal medyada şiddet uygularken, 77 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler, 2022’de en az 442 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan kadınlar arasında 18 yaşının altındaki çocuklar da vardı. Seks işçiliğine zorlanan 232 kadın Türkiye vatandaşı değildi.

39 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

1 Ocak 2022-31 Aralık 2022 döneminde Türkiye’deki yerel, ulusal ve internet basınına yansıyan haberlerden derlenen güncellenmiş verilere göre, erkekler 2022’de şiddet uyguladıkları kadınlara ‘zarar vermek’ veya ‘öç alma bahanesiyle’ en az 39 çocuğu öldürdü. Öldürülen çocuklar arasında erken yaşta zorla evlendirilenler de vardı.

28 çocuğu babası/ üvey babası öldürdü. İki çocuğu abisi, bir çocuğu akrabası, üç çocuğu erken yaşta zorla evlendirilmek istendiği erkek, üç çocuğu akranı erkekler öldürdü. İki çocuğu öldüren yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 2022’de aralarında oğlan çocukların da olduğu 238 çocuğu istismar etti. 2022’de en az 65 çocuğu öğretmenlerin de aralarında olduğu okul çalışanları, 10 çocuğu abilerinin de aralarında olduğu akrabaları, 25 çocuğu kuran kursu görevlileri, tarikat üyeleri, iki çocuğu komşusu, bir çocuğu işvereni, bir çocuğu devlet memuru, beş çocuğu babası, altı çocuğu dişçilerin de aralarında olduğu sağlık çalışanları, sekiz çocuğu mağaza çalışanları, iki çocuğu sevgilisi, beş çocuğu da apartman görevlisi istismar etti. İki çocuğu da erken yaşta zorla evlendirilmek istendiği erkekler istismar etti. 106 çocuğu kimin istismar ettiği basına yansımadı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir