Deniz Zeyrek: İbrahim Kalın’ın ABD ziyaretinin perde arkası

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake’e tepki göstermesinin gerisinde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD ziyareti olduğunu ileri sürdü.

Zeyrek, “İnsan perdenin arkasını görünce, ‘bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ demeden edemiyor!” dediği bugünkü yazısında, söz konusu görüşmenin perde arkasını şöyle aktardı:

“İbrahim Kalın görüşmelerde ABD ile ilişkilere çok önem verdiklerini anlatıp durmuş. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin NATO’nun genişlemesiyle ilgili ‘Açık Kapı’ politikasına tam bağlı olduğunun altını çizmiş. Kalın’ın en önemli mesajı ise, ‘Hükümetimiz, sizinle çalışmaya devam etmeyi, stratejik ilişkileri farklı alanlarda da genişleterek derinleştirmeyi amaçlamaktadır’ olmuş.

ABD’li bir yetkili, ABD yönetiminin Kalın’ın verdiği mesajlardan, ‘Erdoğan’ın 14 Mayıs seçimlerinden sonra iktidarda olursa İsveç’in NATO üyeliğini de onaylayacağı’ sonucunu çıkardığını da aktardı. Kalın’ın bu mesajı ABD yönetimine 14 Mart’ta, yani seçimlerden iki ay önce verdiğine dikkatinizi çekmek isterim. Belli ki Kalın ABD’den eli boş döndü. Hatta ABD o ziyaretten sonra Türkiye’ye ‘Rusya’yla ticaretini azalt. Nisan ve mart ticaret rakamlarına baktığımızda Türkiye’nin Rusya’yla ticaretinin düştüğünü görmeyi umuyoruz’ mesajı verdi. Bu parçaları da birleştirince kaynağıma hak verdim.

Erdoğan’ın Büyükelçi Flake’in Kılıçdaroğlu ile görüşmesine bu kadar büyük tepki göstermesinin nedeni sadece kıskançlıkla açıklanamaz. Belli ki Erdoğan ABD’den seçimler öncesinde destek istedi ve umduğunu bulamayınca da büyük hayal kırıklığı yaşadı ve ABD karşıtı tavrını ilk fırsatta kamuoyuna yansıttı. Kalın eli boş dönmese, Erdoğan böyle bir çıkış yapmayabilirdi. Bir taraftan seçimler öncesinde ABD’den destek isteyeceksiniz. Desteği alamayınca da anti-Amerikan söylemlerde bulunacaksınız.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir